Exkurzia v Nitre

t-nitraZačiatkom októbra sme so žiakmi deviateho ročníka navštívili Nitru. O tom, čo sme videli a počuli si môžete prečítať v ďalších riadkoch, autorkou ktorých je žiačka deviateho ročníka, Alžbeta Kačurová.

  • Divadlo Andreja Bagara

Toto divadlo, nachádzajúce sa v Nitre, bolo postavené v roku 1883. Slúžilo ľuďom až do druhej svetovej vojny, kedy naňho dopadla letecká bomba. Bomba nevybuchla, ale spôsobila skrat a požiar  v hľadisku. Našťastie sa spustila  železná opona, ktorá oddelila hľadisko od javiska, a tak zachránila hercov.  Divadlo však bolo zničené. Znova sa otvorilo až v roku 1949. Neskôr bolo divadlo pomenované podľa Andreja Bagara – významného herca, režiséra a pedagóga.

  • Hrad

Nitrianky hrad je významný pre naše dejiny. V 9. storočí tu sídlil knieža Pribina so svojou manželkou Adelaidou. Nitriansky hrad sa stal súčasťou Nitrianskeho kniežatstva, ktoré sa začlenilo do veľkej Moravy. V roku 863 prišli na Veľkú Moravu bratia Konštantín a Metod, ktorí so sebou priniesli sväté písmo v novom jazyku – hlaholike, aby ľudia rozumeli. Konštantín napísal úvod k evanjeliám a zároveň aj prvú slovanskú báseň – Proglas.

Teraz je Nitriansky hrad sídlom biskupa. Dôležitá časť hradu je katedrála svätého Emerána. Sväté omše tam môže sláviť iba biskup. V katedrále sa nachádza veľa relikvií svätcov vrátane sv. Cyrila. Na hrade sa nachádza aj katedrálna veža, na ktorú vedie 113 schodov.                                                 

  •  Kláštor pod Zoborom

Je to benediktínsky kláštor, ktorý je už zaniknutý. Kláštor sa spomína v Legende o svätom Svoradovi a svätom Benediktovi, ktorú napísal biskup Maurus. Táto legenda opisuje život svätcov, ktorý bol plný pokory a týrania samých seba. Napríklad na štyridsať dní pôstu mali pridelených iba štyridsať orechov a museli si s tým vystačiť (alebo železná reťaz, ktorá bola omotaná okolo tela a postupne doň vrastala). Legenda taktiež zachytáva zázraky, ktoré sa diali počas života, ale aj po smrti svätcov.  Napríklad Benedikta zabili zbojníci a hodili ho do rieky. Neskôr ľudia našli jeho telo neporušené.

Na Zobore sa nachádza aj prameň. Voda z neho však nie je pitná.

  • Exkurzia v číslach

Tisíc rokov histórie, dve sály v divadle, stotrinásť schodov na vežu, šesť kostýmov pri každom schodisku v Divadle A. Bagara, osem  hodín v Nitre, dvaja bratia, šesťsto miest v hľadisku, dve kostry v kazematoch, jedno mesto, stodeväťdesiatpäť kilometrov z Čadce do Nitry.