DEŇ ĽUDOVEJ ROZPRÁVKY

t-dobsin1

 

 

16. marca 1828 sa v rodine evanjelického farára v Slavošovciach narodil významný folklorista Pavol Dobšinský, ktorého zanietenie pre ľudovú slovesnosť prinieslo najväčšie poklady - ľudové rozprávky. Každoročne si teda výročie jeho narodenia pripomíname v tento deň, ktorý sa zároveň stal  Dňom ľudových rozprávok.

t-dobsin3

Žiaci 4. ročníka dostali na jarné prázdniny dôležitú úlohu. Mali pohľadať doma, u starých rodičov a príbuzných knihy od Pavla Dobšinského a 16. 3., teda na Deň ľudovej rozprávky ich zobrať do knižnice. Všetci, ktorí knihu priniesli mali možnosť ,,vykrútiť si“ na rozprávkovom kolese šťastia za snahu, sladkú odmenu. No a špeciálna odmena bola samozrejme určená tomu, kto priniesol knihu s najstarším rokom vydania. Víťazkou sa stala Mia Ambrušová, ktorá priniesla knihu Pavla Dobšinského z roku 1960. Ďalšími ocenenými boli Lea Čavajdová a Martin Slivka. Ceny im prišla do školy odovzdať pani knihovníčka Peťka.

 

dobsinsky

 

A však ako dobre deti poznajú Dobšinského rozprávky si vyskúšali na špeciálnej úlohe. V krátkom príbehu o živote a práci Pavla Dobšinského bolo ukrytých 13 názvov jeho rozprávok. V našej peknej školskej knižnici preto dali hlavy dokopy a hľadali. Najlepší našli 10 z 13-tich. A veru nebola to jednoduchá úloha.

 

t-dobsin2