Ver či never

ostrava( 2. PROJEKTOVÉ STRETNUTIE – OSTRAVA -  JÚN 2013)

Prvý júnový týždeň sa štyria učitelia a siedmi žiaci našej školy zúčastnili druhého výmenného pobytu v rámci projektu  COMENIUS pod názvom VER ČI NEVER. Hostiteľom a organizátorom v jednej „osobe“ bola ZŠ Provaznická v Ostrave – Hrabuvce.

Projekt, ktorého účastníkmi sú žiaci zo ZŠ Rázusova Čadca, žiaci z poľského Živca, z tureckého Trabzonu a českej Ostravy, je zameraný na spoznávanie vlastnej kultúry i kultúry účastníckych krajín v oblasti zvykov a povier.

Stretnutie sa začalo spoločnou turistickou vychádzkou na Pustevny. V ďalších dňoch sme navštívili centrum Ostravy i magistrát mesta v druhom obvode, sfárali sme do čiernouhoľnej bane, navštívili mesto Štramberk, ktoré je známe výrobou štramberských perníkových uší. Tá súvisí s obliehaním Štramberka Tatármi. Nemohli sme si nechať ujsť prehliadku valašského múzea v Rožnove pod Radhoštem.

Vzájomné stretnutia všetkých účastníkov sa uskutočňovali aj na pôde školy. Počas tvorivých dielní sme vyrábali drobné úžitkové predmety, tureckí priatelia nám predviedli klasickú tureckú svadbu. Sily sme si zmerali aj v turnaji v prehadzovanej, v ktorom zvíťazil domáci tím.

Napriek tomu, že nám počasie počas celého týždňa neprialo, o úsmevy a dobrú náladu nebola núdza.

Lúčenie bolo ťažké, objavili sa aj slzy v očiach. Prísľub ďalšieho stretnutia, ktoré sa uskutoční v tureckom Trabzone, zaháňal smútok z lúčenia.

Naschledanou! Naraže! Ahoj! Dovidenia v tureckom Trabzone.