Spoznajme sa navzájom

Cezhraničného projektu „Spoznajme sa navzájom“ sa zúčastnili deti z českých a slovenských škôl

t-ostravaDeti z ostravských základných škôl Gen. Píky a Zelená privítali v týždni od 30. septembra do 4. októbra svoj náprotivok z Čadce. Boli to žiaci základných škôl Jána Amosa Komenského a Rázusova. Spoločného stretnutia sa zúčastnilo celkom 80 žiakov a je nutné dodať, že ostravskí organizátori pripravili kolegom z Čadce bohatý program.

povinna_publicita-logo_barevne

Prvný spoločný deň sme strávili v  Zoologickej záhrade v Ostrave, kde pre nás lektori zo Zoo pripravili tri veľmi zaujímavé programy: Africké zvieratá, Sloni a Les všetkými zmyslami. V utorok  sme všetci spoločne navštívili Dolní oblast Vítkovice, čo nám zabralo pol dňa a potom sme s deťmi zamierili do Landek parku, kde si pozreli Hornické muzeum a na vlastnej koži si vyskúšali, ako ťažké to mali banníci, keď tzv. „fárali“. V stredu vyrazili za hranice mesta Ostrava. Návšteva  Dreveného mestečka a Mlýnské doliny skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm bola veľmi zaujímavá. Videli sme nie len ako ľudia žili, ale aj ako im při ťažkej práci pomáhali stroje poháňané vodou. Hravo sme sa vysporiadali s premenlivým októbrovým počasím a pozreli sme si aj rožnovský Slavín, kde sú pochované významné osobnosti regionu, ako napr. Emil Zátopek, skokan na lyžiach Jiří Raška, diskár Ludvík Daněk alebo autor slávných Broučků Jan Karafiát. A aby toho v ten deň nebolo málo, pešou túrou zdolali cestu k soche boha Radegasta na Pustevnách, čo bol v neustále sa meniacom počasí skutočný adrenalínový zážitok.

Štvrtok všetci trávili v centre Ostravy. Naši žiaci si mohli v pokoji prezrieť zaujímavosti mesta. Začali na Vyhliadkovej veži Novej radnice, odkiaľ sa im naskytol panoramatický pohľad na celé mesto, prešli sa v Komenského sadech, v ktorom objavili pamätník Rudé armády, pokračovali na most Miloše Sýkory a na Masarykovo náměstí. Najväčšiu radosť ale mali z návštevy nákupného centra Forum Nová Karolina, kde si mohli po namáhavom týždni oddýchnuť a minúť posledné peniažky. Večer patril divadlu. Spoločne sme si vychutnali predstavenie bratov Formanovcov Deadtown, ktoré se uskutočnilo v rámci festivalu Spectaculo Interesse. Posledný deň sa niesol v duchu „pohybem ke zdraví“. Žiaci v zmiešaných družstvách súťažili v desiatich netradičných disciplínach, ktoré boli zakončené slávnostným vyhlásením víťazov. Ceny pre nejlepšie tri tímy odovzdali riaditelia Mgr. Jan Veselý zo základnej školy Gen. Píky v Ostrave, PaedDr. Aleš Koutný zo základnej školy Zelená v Ostrave a místostarostka Mgr. Alena Pataky z mestského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Na záver dňa už nezostávalo nič iné, len sa rozlúčit s novými  priateľmi. Už teraz sa  tešíme  na stretnutie v budúcom  roku u nás na Slovensku.

Táto akcia sa uskutočnila v rámci prvej časti projektu Československej spolupráce s názvom „Spoznajme sa navzájom“ (CZ/FMP/11b/03/049), ktorý je podporený dotáciou z Fondu malých projektů v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Zahraničným partnerom projektu je mesto Čadca.

interreg_v_a

efrr